Course Name Code Semester T+U Hours Credit ECTS
Finansal Bilgi Teknolojileri (Sektör Dersi) BSM 455 7 3 + 0 3 5
Precondition Courses
Recommended Optional Courses
Course Language Türkçe
Course Level Lisans
Course Type Seçmeli
Course Coordinator Prof.Dr. NEJAT YUMUŞAK
Course Lecturers Prof.Dr. NEJAT YUMUŞAK,
Course Assistants
Course Category
Course Objective
Course Content
# Course Learning Outcomes Teaching Methods Assessment Methods
Week Course Topics Preliminary Preparation
1 Bankalarda Bilgi Teknolojilieri Finansal Yönetimine Giriş - Dünyada ve Türkiye'de Kuveyt Türk - Programın içeriği ve amacı - Bilgi Teknolojilerinde önemli başlıklar, roller, kariyer fırsatları
2 Finans Sektöründe Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC) -Yazılım geliştirme yaşam döngüsü - Yazılım geliştirme araçları - Proje yapısı ve kod örnekleri
3 Finans Sektöründe Proje Yönetimi PMI prensibine göre finans sektöründe proje yönetimi süreçleri ve gerçek projeler üzerinden deneyim paylaşımları.
4 Dijital Bankacılık Platformu: BOA Türkiye'de 4 adet bankada çalışan, 9 milyon satırdan fazla kod sahip içeren, tüm dijital kanalları içinde barındıran, üzerinde 500'den fazla mühendisin çalıştığı BOA sisteminin uçtan uca anlatımı.
5 Modern Bilgi Sistemleri Teknolojileri Dünya'da bilgi sistemleri adına gündeme oturan en modern teknolojilerin anlatılması. Microservice, Docker, Hadoop, .Net Core, React, Node.js, Hadoop, Cloud, A.I. API ve diğer modern teknolojiler.
6 FinTech, Girişimcilik ve LONCA Kuluçka Merkezi - Fintech nedir? Dünya'da ve Türkiye'de önemli fintechler hangileridir? - Girişimcilik nedir? Nasıl girişimci olunur? Neden önemlidir?
7 Finans Sektöründe Block Zinciri (Blokchain) - Blok zinciri nedir? - Önemli uygulamaları nelerdir? - Finans sektöründeki uygulanabilir senaryolar hangileridir?
8 Kullanıcı Deneyimi (User Experience) - Sanat akımları ve kullanıcı deneyiminin etkilendiği sanat akımları nelerdir? - Finans sektöründe kullanıcı deneyimi metodolojisi nedir? Nasıl uygulanır?
9 Platform Bankacılığı (Open Banking, API) - Application Programmable Interface (API) nedir? - Dünya'da API açan büyük firmalar kimler? Neyi amaçlıyorlar? - Açık bankacılık nedir? Neden oyunbozan bir yeniliktir?
10 Finans Sektöründe Yapay Zeka - Makine öğrenme algoritmalarının finans sektöründe uygulanması - Analitik ve yapay zeka tanımları - Finans sektöründe data yönetişimi (Data Governance)
11 Finansal Dijital Kanallar - Dijital Kanalların var olma nedeni ve amacı nedir? - Bankacılıktaki Mobil Şube teknolojileri ve yazılım geliştirme yaşam döngüsü - İnternet Şube teknolojileri ve fonksiyonları
12 Finansta Siber Güvenlik Yönetimi Finans sektöründe siber güvenlik süreci ve araçları nelerdir? Siber güvenlik neden önemlidir? Siber güvenlikte önemli roller ve sorumluluklar nelerdir?
13 Datacenter Yönetiminde Bulut Bilişime Rakip Olmak - Sunucu, saklama alanı tasarımı - Sunucu ve saklama alanı arası fiber network (SAN) - Sistem odası güvenliği - Güvenli, kesintisiz enerji altyapısı - Yedek sistem odası
14 Finans Sektöründe AR-GE Yönetimi AR-GE konuları nelerdir? Finans sektöründeki AR-GE projeleri nelerdir, deneyim paylaşımları.
Resources
Course Notes
Course Resources
Order Program Outcomes Level of Contribution
1 2 3 4 5
Evaluation System
Semester Studies Contribution Rate
1. Ara Sınav 40
1. Ödev 20
2. Ödev 20
3. Ödev 20
Total 100
1. Final 50
1. Yıl İçinin Başarıya 50
Total 100
ECTS - Workload Activity Quantity Time (Hours) Total Workload (Hours)
Total Workload 0
Total Workload / 25 (Hours) 0
dersAKTSKredisi 5