Course Name Code Semester T+U Hours Credit ECTS
Uluslararasi Para Teorisi UFI 504 0 3 + 0 3 7
Precondition Courses
Recommended Optional Courses
Course Language Türkçe
Course Level Yüksek Lisans
Course Type Seçmeli
Course Coordinator Doç.Dr. AHMET GÜLMEZ
Course Lecturers
Course Assistants
Course Category
Course Objective Bu ders para ve para ile ilgili temel kavramlardan başlar. Para talebi-para arzı ve faiz konularının ardından döviz kuru üzerinde durur. Açık ekonomi kısmında paranın iktisadi faaliyeti nasıl ve hangi kanallardan etkilediği tartışılır. Ayrıca,bu dersi alan öğrencilerin güncel bilgilerle iktisadı daha iyi anlamaları amaçlanır.
Course Content Bu ders para ve para ile ilgili temel kavramlardan başlar. Para talebi-para arzı ve faiz konularının ardından döviz kuru üzerinde durur. Açık ekonomi kısmında paranın iktisadi faaliyeti nasıl ve hangi kanallardan etkilediği tartışılır.
# Course Learning Outcomes Teaching Methods Assessment Methods
1 Döviz kuru belirlenmesinde farklı yaklaşımları karşılaştırır. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Grup Çalışması, Beyin Fırtınası, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
2 Faiz kavramını bilir. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Alıştırma ve Uygulama, Grup Çalışması, Beyin Fırtınası, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
3 Para, dövi kuru ve fiyatları ayırt eder. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Grup Çalışması, Beyin Fırtınası, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
4 Para teorisi ve para politikasını ayırt eder. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Grup Çalışması, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
5 Parasalcı ve portföy yaklaşımlarını analiz eder. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Grup Çalışması, Beyin Fırtınası, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
6 Para ile ilgili temel kavramları bilir. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Alıştırma ve Uygulama, Grup Çalışması, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
7 Para talebi ve para arzı hakkında değerlendirmede bulunur. Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Alıştırma ve Uygulama, Grup Çalışması, Sınav , Sözlü Sınav, Ödev,
Week Course Topics Preliminary Preparation
1 Para ve İlgili Temel Kavramlar "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
2 Para Talebi ve Para arzı "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
3 Faiz Teorisi / Klasik Para Teorisi ve Yapılan Eleştiriler "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
4 Para, Döviz Kuru ve Fiyatlar "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
5 Dış Denge ve Reel Döviz Kuru "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
6 Döviz Kuru Belirlenmesinde Farklı Yaklaşımlar: Dış Denge ve Mundell-Fleming Modeli "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
7 Döviz Kuru Belirlenmesinde Parasalcı ve Portföy Yaklaşımı "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
8 Reel Faiz Oranları Farkı ve Maliye Politikası Yaklaşımı "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
9 Klasik Altın Standardı Sistemi "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
10 Bretton Woods Sistemi "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
11 Uluslararası Para Sorunları "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
12 Para Değerinin Ölçülmesi ve Fiyat Endeksleri "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
13 Uluslararası Para Fonu ve SDR "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
14 Avrupa Para Sistemi ve Euro "Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. - "Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. - "Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.
Resources
Course Notes "Parasal İktisat" Özatay, F<br>"Para Teorisi ve Politikası" Aslan, H. <br>"Para Teori ve Politika" Öçal, T ve Çolak, Ö.F. <br>"Para Teorisi - Politikası" Mishkin, F.S.<br>"Para Teorisi ve Para Politikası" Paya, M. <br>"Para Teorisi ve Politikası" Özyurt, H.
Course Resources
Order Program Outcomes Level of Contribution
1 2 3 4 5
Evaluation System
Semester Studies Contribution Rate
1. Ara Sınav 25
1. Ödev 37
2. Ödev 38
Total 100
1. Yıl İçinin Başarıya 20
1. Final 80
Total 100
ECTS - Workload Activity Quantity Time (Hours) Total Workload (Hours)
Ders Süresi (Sınav haftası dahildir: 16x toplam ders saati) 16 3 48
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme) 16 4 64
Ara Sınav 1 15 15
Kısa Sınav 2 14 28
Ödev 2 16 32
Final 1 22 22
Total Workload 209
Total Workload / 25 (Hours) 8.36
dersAKTSKredisi 7